Csináld Magad - Tini Nindzsa Teknőc dekoráció
Kowabunga dekor
Megkérdeztem a kislányom idén mi legyen a tematika születésnapján? A válasz: Tini Nindzsa Harci Teknőc.
Sorrendben az ötödik tematikus születésnapi zsúr kissé fiúsra sikeredett köszönhetően nekem és az HBO GO kínálatának. A Jégvarázs, Némó nyomában, Aranyhaj és Így neveld a sárkányod dekoráció után a teknősök vették birtokba a nappalit. A csináld magad dekoráció fő alapanyag a dobozkarton, színes karton és a krepp papír, amiből a következő dekor elemek készültek:
- Teknőcfej díszek
- Pizzaszelet dísz
- Leonardo pinyáta
- Michelangelo dohányzóasztal
- Zúzófej dísz
- Girland, csatornafedél, felirat és lufik.
Teknőcfej díszek:
Az egész dekoráció alapja egy teknős fejének a megrajzolása és kivágása. Sablonként használva el is készül további kettő, illetve szükség lesz rá mind a pinyáta mind a dohányzóasztalból készült célba dobó játékhoz.A négy teknős szemkötőjéhez a zöldön túl, kék, piros, lila és narancssárga színű kartonokra lesz szükség.
A szájakat fekete kartonból vágtam ki vagy sima fehér lapra vastag alkoholos filctollal rajzoltam. A szemek igazi kihívás volt. Sok kísérletezgetés után a megfelelő sablon megszületik és után nagyiparban készültek továbbiak, összesen tíz.
A szemkötők, szemek és szájak felragasztásával készen is vannak a teknős díszek a falra, ami a dekoráció szíve-lelke.
Pizzaszelet dísz:
A Tini Nindzsák kedvenc eledele a pizza, így nem hiányozhat, sem az étkezőasztalról sem a falról. Piros kartonra rajzoltam egy szeletet majd kivágtam. A piros lett a sablon a sima doboz kartonhoz, amit a felső ívnél ráhagyással vágtam ki a kartonból, hogy a tészta szélét reprezentálja.Kell még kivágni gombákat, nem azért, mert ezt a legtöbb gyerek és teknőc imádja, hanem mert jellegzetes forma és jól mutat. A szalámi szintén ezért kerül rá, ugyanabból a pirosból némileg meghajtogatva a 3D hatás érdekében. Sárga krepp papír fecnik a sajtot jelképezik.
Ragasztásnál mindent finoman meggyűrve remek térhatás érhető el, illetve a piros korong ecsetes fehér festékes pöttyözéssel válik szalámivá.
Leonardo pinyáta:
A teknősfej sablon szerint kettő fejet kell kivágni kartonból.A fej alakú lapok mellé kell a mélységhez kartoncsík. Vastagsága tetszőleges, fontos kérdés mennyi szajré lesz a pinyátában.
A kartoncsíkot meghajlítgatva forró ragasztóval az egyik fej alakú lap szélére merőlegesen felragasztjuk.
Miután körbeértünk ráragasztjuk a másik fej alakú lapot és kész is a váz. Itt szeretném megjegyezni, hogy az Így neveld a sárkányod pinyátánál is bevált, hogy az alján van egy ajtó, amit kinyitva kihullik a sok meglepetés a gyerekeknek és nem kell szétverni. Erőszakosnak tartom és sajnálnám a pinyátát, a gyerekek meg úgy is a lehulló dolgoknak örülnek és nem egy szétmarcangolt teknősfejnek. Az utolsó elem/ív madzaggal lesz odakötve, így az alján nyitható a pinyáta.
A burkolás nagyon egyszerű, azt már a gyerekek is csinálhatják. Vágunk egy szelet feltekert krepp papírt, hosszába bevagdossuk és kitekerve egymás után ráragasztjuk. Három menetben, elöl, hátul és oldalt. Leonardo esetében 4 csík kéket használtunk a szemkötőnél.
Michelangelo dohányzóasztal:
Az ötlet az interneten is megtalálható 'etesd meg Michelangelot' játékból ered. A dohányzóasztalunk négyszögletes és pont adja magát, de a végeredmény igazából bármilyen asztalra ráapplikálható. Vágtam egy akkora kartont mint az asztal. A két középső nyolcszöggel határoztam meg a páncél alapmintázatát és méretét. Ehhez mérten vágtam ki az oldallemezeket.Belül ragasztószalaggal összeragasztottam és megfelelő magasságra emeltem kitámasztva cipős dobozzal, meg ami kéznél volt.
Forró ragasztóval összeragasztottam és ráragasztottam az alapra. Az egyes lemezeket menet közben hajlítottam hogy jobban felvegye az alakot.
Nem kell mérnöki pontossággal dolgozni a ragasztó kitömi a hézagokat. Az alapra ragasztást kis lapokkal takartam körbe.
A hátsó lemezt nem ragasztottam, így nyitható a páncél, amit beledobálnak könnyedén ki tudják venni hátulról. A zárszerkezetet sem bonyolítottam, madzagból készült a két zsanér, akár a pinyáta esetében.
A festéssel rengeteget spóroltam. A terv az volt, hogy barnára fújom és fekete kézi ecseteléssel viszek rá textúrát. A lenti képen is látható, hogy egy felületes fújás barna festék micsoda remek teknőspáncél színt adott a karton alapszínével együtt, így semmiféle további festési munkálatra nem volt szükség.
A feje a korábbi teknősfej sablon doboz kartonból és ráragasztva a zöld színes karton. A száját szabad kézzel rajzoltam sima fehér lapra.
A szájnyílást először kivágtam a gyenge kartonból, majd sablont rajzolva a kemény kartonra, ugyanúgy kivágtam.
Két szöggel pozícionáltam a páncélba a teknősfejet, majd hátulról ragasztottam a páncélhoz, előröl meg a zöld kartonlapot, de nem forró ragasztóval, hanem palmatex-szel.
Hátulra anyagspórolás miatt egy fél fejnyi zöld lapot elég is volt.
Az alábbi képek a kuplerájt mutatják, ami egy ilyen dekoráció elkészítésének a csúcsidőszakában képződik.
Zúzófej dísz:
Az ünnepelt azt mondta Zúzó szeme piros a rajzfilmben, de én gyerekkorom finomabb Zúzóját készítettem kétféle szürke kartonból.A sisakot és a szájmaszkot ezüstösebb papírból vágtam ki.
A szájmaszkot ismét elkészítettem szürke kartonból és az ezüst maszk közepét használtam csak fel, némileg meghajlítva. A fejdísz szintén hajlítva szürkéből.
A szemek technikája ugyanaz, mint a teknősöknél, de vékonyabb szemek és ferde szemöldök kell, hogy látszódjon a rossz szándék. A váll lapok a szürke kartonból két ovális, három- három tüskével. A tüskék alapjait egyszer bevágtam és átfűztem a lapokon, behajlítottam a füleket és ragasztás nélkül szépen megálltak, ahogy kell.
Girland, csatornafedél, felirat és lufik:
A csatornafedél is jellegzetes motívum, mert gyakorlatilag a Tini Nindzsa Teknősök otthonának ajtajai. A végeredményre nem vagyok büszke, de megmutatom. Némileg kapkodósra és sötétre sikeredett, ellenben a New York-i csatornafedeleket mintázatát igyekeztem hűen leutánozni. A felirat a teknőc színek színes papírjai, a teknőcök közismert TURTLES betűtípusával nyomtatva. A hanyag körbevágásmód szándékos.
A girland ugyanúgy készült, mint a felirat. Kétféle zöld papírra nyomtattam teknőspáncél mintát. Egy oldalra kettőt, az oldalakat feleztem és az alsó részén ívesen vágtam ki.
Kizárólag zöld lufit használtunk és mindegyik kapott egy-egy krepp papír maszkot.
Egyéb teknőc dolgok:
Az ünnepelt anyukájával együtt formázta a marcipán teknőcöket......a saját sütésű túró rudi tortára.
Feleségem még készített maszkokat a rengeteg meghívott gyereknek, meg egy Leonardot nekem is.
A valódi teknőc bulihoz sütöttünk két kupac pizzát...
... és szereztünk zöld terítéket.
Minden készen áll, hogy ez a nap más legyen, mint a többi, ezúttal hamisítatlan Tini Nindzsa Harci Teknőc tematikával.
Végeredmény: